Who’s Who in Redding Government

Town Government

Town Hall is located at 100 Hill Road, P.O. Box 1028, Redding, CT 06875  203-938-5012

Elected

First Selectman
Julia Pemberton (D)

(D) 11/17/15 – 11/21/17

JULIA-HEADSHOT-small-272x300

Selectmen

Margaret L. (Peg) O’Donnell (D) 12/12/16 – 11/21/17
Michael Thompson (R)  11/17/15 – 11/21/17

Registrars of Voters

Joanne L. Perlman (D)    01/07/15-1/04/17    Amy F. Alcott (R)  01/07/15-1/04/17

Deputy Registrars of Voters (Appointed)

Mary Beth Gilbert (D) 11/30/15-01/04/17
Laura Hoeing (R) 01/07/15-01/04/17

 

Tax Collector

Patricia J. Moisio (R) 11/17/15 – 11/21/17

Town Clerk

 

Michele R. Grande (D)   01/04/16 – 01/01/18
Kerry Miserendino, Deputy (Appointed)   01/04/16 – 01/01/18

Treasurer

janice_alt

Janice Meehan (D)   11/17/15-11/21/17


Board of Finance

William E. Alvarez, Jr (R) Ch.
11/22/11 – 11/21/17

Susan Clark (R)
11/19/13 – 11/19/19

Joseph P. Dolan (D)
11/22/11 – 11/21/17

Mark D. Lewis (D)
12/12/16 – 11/07/17

Ward J. Mazzucco (R)
11/17/15 – 11/23/21

Kimberly A. Yonkers (D)
11/19/13 – 11/19/19

Planning Commission

Toby S.Welles (D) (Acting Chair)  11/19/13-11/21/17
Anda E. Cumings (R)  06/16/14-11/21/17
James E. Bacon (R)  05/19/14-11/21/17
Laura Hoeing (D)  10/18/16-11/19/19
Nancy E. King (D)  11/17/15-11/19/19

Alternates (Appointed)
Michael A. Nostin Jr. (R)  05/19/15 -02/01/17
Regina O’Brien (D)  01/14/13 – 02/01/17

 

Board of Assessment Appeals

Greg E. Stackpole (R) Ch
11/19/13 – 11/21/17

Margaret B. Esten (D)
11/03/15 – 11/21/17

Frederick (Rick) V. Miller, Jr. (R)
11/17/15 – 11/29/19

Alternates (appointed)

Elizabeth A. Furrer (R)
11/19/13 – 11/21/17

Joanne L. Perlman (D)
02/10/14 – 11/21/17

Zoning Commission

Gerald L. Casiello (R) Ch.  11/17/15 – 11/19/19
Amy L. Atamian (D)   01/13/14 – 11/21/17
Matthew Lecher (R)  11/17/15 – 11/19/19
Theodore S. Ogonek (R)   11/19/13 – 11/21/17
Paul R. Scholl (D)  11/17/15 – 11/19/19

Alternates (appointed by the Board of Selectmen)
Steven Gagnon (R) 02/01/16-02/01/20
Gary Miyashiro (R)  02//01/16-02/01/20
William Whitehead, Jr. (D) 02/01/16-02/01/20

 

Zoning Board of Appeals

Elizabeth F. Williams (D) Chairman   11/17/15 – 11/19/19
R. Bruce Given (R)   11/17/15 – 11/19/19
Collen A. Litof (R)   11/17/15 – 11/19/19
Henry J. Polio (R) Secretary   11/19/13 – 11/21/17
Scott Smith (D)   06/16/14 – 11/21/17

Alternates

Noel R. Cooke (R)   06/16/14-11/21/17
Trevor Ernst Furrer (R)   11/19/13 – 11/21/17
Heather L. Whaley (D)   06/16/14-11/21/17

 

Constables

Term runs from  11/17/15 – 11/21/17

Annet Bonfanti (D)
William R. Cook (R)
Urs B. Furrer (R)
Charles P. Mullaney (D)
Jane M. Ross (D)
Leif R. Smith (G)

Judge of Probate

Joseph A. Egan, Jr. (R)   01/07/15 – 01/09/19

Justices of the Peace

Term runs from 1/07/13 – 01/02/17

Teresa S. Beaumont (D)
Hank Bielawa (R)
Peter A. Bonfanti (D)
Dorothee H. Funk (R)
Joanne K. Galli (U)
Colleen T. Joyce (U)
Richard J. Keim (U)
Mary Dale Lancaster (D)
Patricia J. Moisio (R)
Bridgette F. Murphy (U)
Tami G. O’Connor (R)
Henry J. Polio (R)
Richard W. Reynolds (D)
Leif Ramstad Smith (G)
Stacey Illyne Spilka (D)
Nina L. Stietzel (D)
Thomas M. Sullivan (R)
Rory J. Thompson (U)

Appointed

Board of Ethics

Daniel Barrett (D), Chair
03/17/16-03/17/18

David Anderson (D)
02/09/16-02/09/18

Andrew Carman (D)
03/16/16-03/16/18

Joan DeSalvo (R)
12/14/15-12/14/17

David M. Lewson (R)
11/17/14 – 11/17/16

Alternate
Richard L. Emerson (R)
03/15/16-08/01/16

Commission on Aging

Elizabeth Wagner, Chairperson
07/01/15-06/30/17

Samuel E.M. Crocker
07/01/15-06/30/17

Karen DeFriesse
07/01/16-06/30/18

Ingrid Heller
07/01/15-06/30/17

Rosalind Kopfstein
07/01/16-06/30/18

Janet P. Metzger
07/01/16-06/30/18

Lea Mintz
07/01/15-06/30/17

Hilda Rhodes
07/01/16-06/30/18

Jean L. Whitham
07/01/15-06/30/17

Alternates
Jean Rexford
07/01/16-06/30/18

Conservation Commission

David R. Pattee (R), Chairperson
11/01/15 – 10/31/19

Stuart H. Green (D)
11/01/14 – 10/31/18

William M. Hill (D)
11/01/15 – 10/31/19

Tina M. Miller (D)
11/01/16 – 10/31/20

Wallace G. Perlman (R)
11/01/16 – 10/31/20

Susan Robinson (D)
11/01/14 – 10/31/18

Vacancy

Parks & Recreation Commission

Kevin Jones (D), Chairman
12/22/14 – 06/30/17

John Board (R)
07/01/14 – 06/30/17

Ronna Brier (R)
09/21/15 – 06/30/18

Jan H. Dorenbosch (D)
07/01/14 – 06/30/17

Caroline Hunter (D)
10/21/13 – 06/30/16

Scott R. Palmer (R)
07/01/14 – 06/30/17

Lynn Valenti (R)
05/19/14 – 06/30/16

Water Pollution Control Commission

Richard A. Regan (U), Chairman
03/01/15 – 02/28/19

Daniel (Todd) Eubanks (R), Vice Chairman
03/01/15 – 02/28/19

Amy L. Atamian (D)
03/01/13 – 02/28/17

James E. Bacon (R)
05/19/14 – 2/28/16

David R. Pattee (R)
03/01/13 – 02/28/17

James A. Miller (U)
11/17/15 – 11/21/17

John M. Fisher Jr. (D)
02/09/15 – 02/28/19

OTHER TOWN OFFICIALS

Director of Health

Lawrence D. Liebowitz, M.D.

Health Officer

Doug Hartline

Emergency Management

Co-Directors: Doug Fuchs & Doug Hartline
Deputy: Stephen Schnell

Housatonic Mental Health Representative

Angelica Fontenez

Building Department

Shaun Donnelly, Building Official

Inland Wetlands/Zoning Enforcement

Aimee Pardee, Zoning and Wetlands Enforcement

Park & Recreation

Rob Blick, Park & Recreation Director
Laura Anderson, Director of Recreational Programs
Mary Jo Dix, Director of Extended Day
Sarah Ewud, Assistant Director of Extended Day
Debbie Clark, Administrative Assistant

Land Use

Jo-an Brooks, Land Use Coordinator

Public Works: Highway Department &
Transfer/Recycling Center

Jeff Hanson, Dir. of Public Works
Peggy Palmer, Administrative Assistant

Heritage Center

Angelica Fontanez,
Director of Human Services
Annette D’Augelli
Administrative Assistant
Ruth Moran
Senior Center Program Coordinator

Social Services

Angelica Fontanez
Director of Human Services,
Municipal Agent for the Elderly and Veterans Services Contact

Zoning Office

Aimee Pardee, M.A., Zoning/Wetlands Enforcement Officer

Town Historians

Charley Couch, Kathleen Von Jena

Tree Warden

James McNamara
Deputy: Sean McNamara

In Hartford

 Governor
Dannel P. Malloy

State Capitol
210 Capitol Avenue, Hartford, CT 06106
(860) 566-4840

http://www.governor.ct.gov/malloy/site/default.asp

Lt. Governor
Nancy Wyman

Secretary of the State

Treasurer

State Comptroller

Attorney General

State Senator

Toni Boucher

Toni Boucher

Senate District 26 (R)
Committees: Education, Finance Revenue and Bonding, Higher Education and Employment Advancement, Transportation
5 Wicks End Ln
Wilton, CT 06897-2633
(860) 240-0465

State Representatives

As of Jan 2017, info to come

Will Duff
Adam Dunsby

Washington